baner_szkola
baner_szkola_jubileusz2
baner_szkola_jubileusz
baner_szkola_kontakt
baner_szkola_cello1

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego. Pod tą nazwą występuje orkiestra symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. Działalność orkiestry wiąże się ściśle z historią tej najstarszej w Polsce szkoły.

Zespół orkiestrowy został założony w roku 1945 przez Karola Stryję, 29 marca 1997 r. z okazji 60 rocznicy śmierci K. Szymanowskiego przyjął imię tego kompozytora i działa do chwili obecnej. Po K. Stryi prowadzenie orkiestry obejmowali dyrygenci: Czesław Orsztynowicz, Napoleon Siess, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Aleksander Warykiewicz – długoletni dyrektor szkoły, Sławomir Chrzanowski, Jan Miłosz Zarzycki, a od 2000 r. Szymon Bywalec.

Orkiestra prezentowała się w wielu salach koncertowych w Polsce i za granicą. Reprezentowała nasz kraj na Światowych Festiwalach Młodzieży w Budapeszcie, Berlinie, Bolonii, Mannheim, a także w Australii i Kanadzie. W kraju młodzi muzycy koncertowali kilkakrotnie w Filharmonii Narodowej, brali udział w wielu festiwalach muzycznych. W zespole szkolnym zdobywało doświadczenia wielu wybitnych muzyków, a z jego towarzyszeniem debiutowali słynni artyści, m.in. Lidia Kozubek, Witold Szalonek, Józef Świder, Tadeusz Żmudziński, Wojciech Kilar, Jadwiga Romańska, Krystyna Szostek - Radkowa, Tadeusz Strugała, Napoleon Siess, Edward Bogusławski, Eugeniusz Knapik, Aleksander Lasoń, Krystian Zimerman, Stanisław Sojka, Marcin Pospieszalski. Gościnnie dyrygowali orkiestrą szkolną: Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Massimiliano Caldi.

Zespół nagrał kilka płyt kompaktowych oraz wiele audycji radiowych i telewizyjnych. Profesjonalny poziom wykonawczy orkiestry szkolnej, wynikający z wysokiego poziomu nauczania w klasach instrumentalnych i kameralnych, a także młodzieńczego entuzjazmu muzyków sprawia, że jej koncerty zyskują ogromne uznanie publiczności i krytyków muzycznych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Decyzją Jury 16 listopada 2014 Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod dyr. Szymona Bywalca zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia [II Edycja].

 

SYLWETKA DYRYGENTA

Szymon Bywalec

Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie jest obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował obój u prof. Jerzego Kotyczki.

Jako stypendysta sieneńskiej Accademia Musicale Chigiana doskonalił swój warsztat dyrygencki w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego (2001) i Lothara Zagroska (2002 – Diploma di Merito). Brał także udział w kursach mistrzowskich dla dyrygentów prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Kurta Mazura, Zoltána Peskó, Pierra Bouleza.

Jest laureatem pierwszej nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych (Państwa Zofii i Antoniego Witów oraz Prezydenta Miasta Katowic) na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też kilkakrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Katowic.

Jest stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas różnych festiwali muzyki współczesnej m.in. Warszawska Jesień, Melos–Ethos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, czy Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej w Katowicach. Podczas Warszawskiej Jesieni 2005 współpracował z IRCAM i solistami Court-Circuit Ensemble (Francja) przy wykonaniu Répons Pierra Bouleza, zaś w roku 2006 OMN wystąpiła w Conservatoire de Paris wykonując Derive 2 P.Bouleza.

Ma na swym koncie wiele światowych i polskich prawykonań. Z OMN dokonał nagrań dla Polskiego Radia a także zarejestrował materiał dźwiękowy na pierwszą płytę CD, nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003”. Nagranie Trzech pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego uzyskało w czerwcu 2007 rekomendację na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Dyrygował między innymi Rumuńską Narodową Orkiestrą Radiową, Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale "Citta di Prato", Orchestra Filarmonica Europea, Ensemble Orchestral Contemporain, NOSPR, orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi w Polsce.

Obecnie jest dyrektorem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Wcześniej jako dyrygent AOS współpracował przy poszczególnych projektach jako asystent dyrygenta między innymi z Gabrielem Chmurą, Jackiem Kaspszykiem, Krzysztofem Pendereckim, Takuo Yuasa, Arturo Tamayo.

Prowadzi również Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jego zainteresowanie muzyką dawną przejawia się obecnie pracą nad repertuarem wokalnym (Gesualdo, Palestrina, Schütz, Bach) z założonym przez siebie zespołem Cantus Floridus.

 

Od roku 2016 dyrygentem orkiestry jest Maciej Tomasiewicz.

 

SYLWETKA DYRYGENTA

Maciej Tomasiewicz

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia w specjalnościach: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Szymona Bywalca. Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę, a także w kursach prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Jacka Kaspszyka czy Larrego Livingstona.

Jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti z którą współpracował jako skrzypek – a od 2014 roku jako jej dyrygent. Od 2015 roku prowadzi działalność pedagogiczną jako dyrygent szkolnych orkiestr młodzieżowych z którymi osiąga sukcesy podczas konkursów i festiwali. Jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu (Nagroda publiczności w III Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Orkiestr Szkół Muzycznych, Festiwal Szalone Dni Muzyki) oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Festiwal Szalone Dni Muzyki). Od 2016 roku pracuje jako asystent dyrygenta w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus.

Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: Jacek Kaspszyk, Alexander Liebreich, Mirosław Jacek Błaszczyk, Michał Klauza, Tadeusz Kozłowski czy Szymon Bywalec. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał premierę Strasznego dworu Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Prowadził koncerty m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonią Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej. Od 2016 roku współpracuje z Operą Śląską.

Ponadto został wyłoniony przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach pierwszej edycji programu „Dyrygent-rezydent” wraz z Filharmonią Śląską. W sezonie 2015/2016 współpracował w ramach trzeciej edycji tego programu z Europejskim Centrum Sztuki
w Białymstoku – Operą i Filharmonią Podlaską.

Back to top