baner_szkola
baner_szkola_jubileusz2
baner_szkola_jubileusz
baner_szkola_kontakt
baner_szkola_cello1

18 I 2014

Doroczny Koncert Uczniów, prezentujący efekty półrocznej pracy dużych szkolnych zespołów - chóru żeńskiego i Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, jest również jedną z okazji, aby zaprezentować najlepszych instrumentalistów z klas maturalnych. W tym semestrze do roli solistów koncertu przygotowywali się:
Jakub Muras z klasy saksofonu Bernarda Steuera, Rafał Gudyka z klasy fortepianu Piotra Sałajczyka i Anna Cierpisz z klasy wiolonczeli Marka Szopy.
Koncert odbył się 18 stycznia 2014 roku o godz. 17 w sali koncertowej POSM II st.


Pierwszą część koncertu wypełniła muzyka chóralna. Zróżnicowany repertuar o bardzo dużym stopniu trudności nie pozostawił wątpliwości, że przed publicznością stoi znakomity zespół - chluba szkoły. Chór żeński pod dyrekcją Mirosławy Knapik od wielu lat zajmuje najwyższą lokatę w ogólnopolskich konkursach chóralnych. Zasłużone długie owacje zakończyły I część koncertu i na scenie pojawił się zespół orkiestrowy pod dyrekcją Szymona Bywalca. Występy solistów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej wypełniły II część koncertu. Młodzi wirtuozi wykonali części następujących utworów:
Lars-Erik Larsson - Koncert saksofonowy op. 14
Fryderyk Chopin -Koncert fortepianowy f-moll op.21
Edward Elgar - Koncert wiolonczelowy e- moll op.85.
W finale koncertu zabrzmiała muzyka Bedricha Smetany - Poemat symfoniczny "Wełtawa" w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego pod batutą Szymona Bywalca.

M. S.


15 I 2014

W tym dniu, o godz.17, salę koncertową POSM II st. wypełniła publiczność, którą co roku przyciąga występ szkolnej orkiestry dętej. W koncercie odbywającym się w poświątecznym czasie nigdy nie brakuje nawiązań do polskiej tradycji kolędowej. Tak było i tym razem.
Orkiestra dęta pod dyrekcją Tomasza Soswy zagrała piękne, wyważone aranżacje sześciu polskich kolęd. Niewątpliwie uroku dodała im śpiewająca prymki wokalistka Ania Makosz, uczennica klasy II (wydział rytmiki).
W wykonaniu orkiestry zabrzmiały jeszcze dwa utwory zaaranżowane na skład dęty: Michaela Korba "Highland Cathedral" oraz Otto M. Schwarza "Man in the ice".

M. S.

28 XI 2013

Zbliżające się Andrzejki, były okazją do wesołych zabaw integracyjnych, organizowanych w świetlicy w każdym roku szkolnym. Grupa uczniów animująca zabawy już kilka tygodni wcześniej ustala temat, przygotowuje scenariusz. Trzon tej grupy stanowili w tym roku uczniowie klasy III, którzy pomysł pt. „Wyspy mrocznych tajemnic" zrealizowali z wielką fantazją. Świetlica, w której na potrzeby imprezy stanął piracki statek (dzieło uczniów klas pierwszych), zamieniła się w archipelag siedmiu wysp o intrygujących nazwach (np. wyspa Kier, Latająca wyspa, wyspa Czarnej Tęczy, wyspa Sally & Potato , Voskove Love...). Na każdej z nich (brawa za pomysłową scenografię) można było przeżyć jakąś przygodę. Były wróżby, zagadki, słodkości upieczone własnoręcznie przez Jakuba Przyłuckiego i panią Annę Marczak, zręcznościowe gry i lanie wosku. Kreatywna i zaangażowana grupa animatorów zapewniła wesołą zabawę wszystkim odwiedzającym Wyspy Mrocznych tajemnic. Dziękuję uczniom z klasy I i III oraz Radzie Młodzieżowej SU za współpracę w organizacji tej świetlicowej imprezy.

M.S.

26 XI 2013

Wiele miesięcy przygotowań i pracy nad repertuarem opłaciło się; nasi goście: poeta Maciej Melecki, grafik Wojtek Łuka i dramatopisarz Ingmar Villqist wyszli z naszej szkoły przekonani o wyjątkowości uczniów, którzy do niej chodzą. Biorąc udział w panelach dyskusyjnych: „Baczyński, Wojaczek, Stachura - czy dalej są ikonami?” oraz „Poeci regionalni – wpływy poezji współczesnej na kształtowanie świadomości dojrzewającego pokolenia”, nie tylko wymieniali poglądy na tematy literatury i plastyki, ale też bacznie obserwowali uczniów i nauczycieli. Mamy powody do radości, docenili wysiłek i kunszt osób występujących na scenie. Wysoki poziom dyskusji, ważne kwestie, które zostały poruszone, cenne uwagi metodyczne, to wszystko pozostanie w głowach słuchaczy. Udało nam się jednak jeszcze wspólnie stworzyć klimat pozytywnej rozmowy o sztuce, o tym że warto ją kreować i o tym jak zachęcać młodzież, aby chciała być twórcza. Cytaty z Andrzeja Bursy i Fryderyka Nietzsche oraz innych wielkich poetów i myślicieli, skłaniały nas do ostatecznego wniosku, że codzienna praca nad sobą, uszlachetnia nasze życie.

Chciałbym jako organizator podziękować wszystkim widzom za przybycie (szczególnie tym z innych szkół – serdecznie pozdrawiam ZSSTO w Tychach, II LO w Katowicach i IV LO w Chorzowie) i wzięcie udziału w tej niełatwej przygodzie intelektualnej. Panelistom i występującym uczniom gratuluję i dziękuję za wspaniałe przeżycia, których dzięki nim doświadczyliśmy.


Tomasz Stańczyk


P. S. Specjalne podziękowania kieruję do wspomagającej mnie od strony plastycznej i scenograficznej Marii Sojce, której nieoceniona pomoc i pogoda ducha zasługują na najwyższe uznanie. Dziękuję również ekipie technicznej z Bartkiem Majewiczem na czele, za spokój i sprawność z którą wypełniali swoje zadania.

Szczegółowe sprawozdanie oparte na scenariuszu imprezy znajduje się w zakładce biblioteka.


14 XI 2013

Z okazji Święta Niepodległości, już po raz czwarty, społeczność POSM II st. uczestniczyła w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Wyjątkowość tej szkolnej imprezy polega na pełnej mobilizacji i zaangażowaniu uczniów wszystkich klas (z wyjątkiem klas szóstych, które po "szopce" całkowicie pochłonęła przedmaturalna edukacja).
Po pieśniach żołnierskich (2010), pieśniach powstańców śląskich(2011) i ubiegłorocznych piosenkach wojskowych, na kolejny temat przeglądu wybrano narodowe tańce polskie. Klasy od I do V otrzymały polecenie: zatańcz, zagraj, zaśpiewaj. Zachowano formę losowania i wiadomo było, że zobaczymy i usłyszymy po dwa polonezy, kujawiaki, oberki, krakowiaki i mazury.
Można się było spodziewać barwnego widowiska. I tak też się stało. Wszystkie klasy podeszły do zadania ambitnie i z pasją. W realizacji pomysłów pomagali także wychowawcy. Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie zapoznawali się z podstawowymi krokami tańców polskich. Na lekcjach harmonii, literatury i kształcenia słuchu opracowywali aranżacje, śpiewali. Lekcje wychowawcze integrowały całą klasę zarówno w czasie prób do występu, jak też szukania pomysłów na stroje.
Było barwnie i radośnie, uroczyście i patriotycznie, a zarazem swojsko i ludowo.
Znakomicie odtańczone, często skomplikowane i trudne figury tańców, własny akompaniament do tańców i pieśni, a także kolorowe, ludowe stroje wzbudziły zachwyt.
Całe widowisko poprowadziła pani Ewa Mikołajczyk, która przedstawiała każdy taniec, posiłkując się projekcją multimedialną.
Znakomitym zakończeniem IV Szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej było wykonanie Mazurków op.24 F. Chopina przez ucznia klasy VI Tymoteusza Biesa z klasy fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.
Ta lekcja patriotyzmu pozostanie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli.

M. S.

3 X 2013

Urodziny patrona szkoły to tradycyjnie szczególny dzień dla uczniów POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uroczyście w sali koncertowej, w poczet uczniów szkoły zostają przyjęci pierwszoklasiści. Odświętnie ubrani zajmują dwa pierwsze rzędy widowni. Wychowawcy - p. Katarzyna Łączyńska i p. Michał Myga , uśmiechnięci i przejęci dopilnowują swoich podopiecznych. Najmłodsi członkowie społeczności szkolnej zaprezentują się najpierw w krótkim programie artystycznym. Już wychodzą na scenę, rozlegają się brawa na zachętę. Występ... I burza oklasków za znakomity zespołowy popis. Nikt na sali nie ma wątpliwości, że są uczniami szkoły mistrza Karola. Na chwilę milkną owacje. Następuje uroczyste przyrzeczenie na sztandar szkoły. Oficjalna część uroczystości dobiega końca. Atmosfera robi się luźna i radosna. Ustępująca Rada Młodzieżowa SU po raz ostatni obejmuje przewodnictwo i zaprasza reprezentacje klas pierwszych do egzaminu z wiedzy o szkole. Jak zwykle pytania są niepowtarzalne, a odpowiedzi nieprzewidywalne, zawierające elementy humorystyczne. Nic nie szkodzi, że najmłodsi uczniowie nie znają właściwej odpowiedzi na pytanie: "co łączy bibliotekę z gabinetem dyrektora szkoły". Cała sala wie i wybucha serdecznym aplauzem dla tak skonstruowanego pytania. Egzamin oczywiście kończy się pomyślnym wynikiem i klasy pierwsze otrzymują certyfikaty. Dedykację muzyczną w musicalowym stylu przygotowały klasy drugie. I chociaż na chwilę, gdy na scenie pojawia się matematyczka prezentująca swoją najsurowszą karę " dziesięć zadań", ze sceny wieje grozą, to entuzjazm i radość uczniowska wybrzmiewa w śpiewanych przez drugoklasistów autorskich tekstach. Tę radość wszyscy wynoszą dziś z sali koncertowej wysłuchawszy jeszcze jednego utworu - niespodzianki zespołu instrumentalnego uczniów starszych klas i ciepłych życzeń przedstawiciela SU pod adresem pierwszoklasistów.

M. S.

1 X 2013

To dzień w którym od lat odbywają się w naszej szkole koncerty: poranny z cyklu "Dziecięce Spotkania Muzyczne" oraz popołudniowy koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
W organizowanym od 1996 roku przez prof. Mirosławę Knapik cyklu "Dziecięce Spotkania Muzyczne", chętnie uczestniczą uczniowie i nauczyciele z zaproszonych szkół. Tak było i tym razem. Przed młodą publicznością zaprezentował się chór żeński pod dyr. Mirosławy Knapik, a także soliści: Jakub Muras z klasy saksofonu Bernarda Steuera i Mateusz Tomica z klasy fortepianu Moniki Sikorskiej-Wojtachy. Wystąpił duet wibrafonowo-marimbowy w składzie: Miłosz Berdzik i Jakub Galwas z klasy perkusji Krzysztofa Jaguszewskiego oraz zespół uczennic wydziału rytmiki pod kier. Moniki Kionki i Aleksandry Maciejczyk.
Sala koncertowa wypełniona po brzegi, to dla występującego artysty widok bardzo mobilizujący. Kreuje to wspaniałe wykonania utworów. Szkoda, że na popołudniowy koncert adresowany do szerokiej publiczności przyszło tak niewielu melomanów.

M. S.


2 IX 2013

Rozpoczynamy nowy rok szkolny.
...i znów sala koncertowa wypełniona jest gwarem uczniowskim, który cichnie wraz z wprowadzeniem sztandaru szkoły. Śpiewamy hymn.
Pani dyrektor Bernadeta Stańczyk wita wszystkich ciepłym słowem. Wierzy, że to będzie kolejny dobry rok. Zaprasza na chwilę retrospekcji z jubileuszowego roku - film o szkole, jej historii i wybitnych absolwentach.
Oglądamy go w półmroku, który skrywa przepełnione dumą nasze twarze, że także jesteśmy cząstką tej pięknej historii.
A potem, jeszcze świeże, pachnące latem wspomnienia przywołuje krótki film o Mazurach z muzyką absolwenta naszej szkoły Henryka Iwana.
Za chwilę pierwszy dzwonek i wszyscy rozejdą się do klas.
Ania Krzyżak solo gra na altówce. Poruszone smyczkiem struny drgają, płyną dźwięki i mówią każdemu z nas, że czas odkrywania nowych tajemnic artystycznej edukacji właśnie nadszedł...

M. S.

 

 

Back to top