baner_szkola
baner_szkola_jubileusz2
baner_szkola_jubileusz
baner_szkola_kontakt
baner_szkola_cello1

11 VI 2015

Sukces uczniów w VIII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Europejskiej

Anna Makosz z kl. IIIA zajęła I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Prywatne Gimnazjum „Amicus” w Katowicach. Z towarzyszeniem instrumentów (Jakub Borgiel – gitara, Dominik Pham Van – akordeon, Michał Ryguła – gitara basowa, Olaf Rykała – perkusja) zaprezentowała austriacką piosenkę „Zum Jodeln muss ich Berge seh’n”. Zaraz za nią uplasowała się Joanna Garbacz z kl. IA, która za wykonanie piosenki „People help the people” otrzymała II nagrodę. Wszystkim wykonawcom i laureatom z naszej szkoły, którzy stanęli do rywalizacji z 25 wykonawcami ze szkół całego województwa, serdecznie gratulujemy!T. J.

20 III 2015

ZPSM im. Wojciecha Kilara w Katowicach gościł nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Muzycznej im. Beli Bartoka z Miszkolca.

O 17.30 w ramach obchodów "The Polish-Hungarian Friendship Day" odbył się w naszej szkole koncert na którym pojawiły się jako goście honorowi małżonki prezydentów: Polski - Anna Komorowska i Węgier - Anita Herczegh. Towarzyszyły im żony ambasadorów: Węgier w RP - Z. Gyurcsíkné Holop i Polski w Budapeszcie - K. Kowalska oraz żona Prezydenta miasta Katowice Joanna Krupa a także Konsul Generalny Węgier w RP - A. Körmendy.

T. S.


28 II 2015

28 luty 2015 roku śmiało można nazwać szkolnym świętem muzyki. W murach Szymanowskiego miał bowiem miejsce Koncert doroczny – jedno z najważniejszych wydarzeń w czasie trwania każdego roku szkolnego. I tym razem sala koncertowa została wypełniona po brzegi publicznością, ciekawą efektów półrocznej pracy uczniów – oraz pedagogów – katowickiego ośrodka.
Jako pierwszy na scenie pojawił się Chór Żeński pod dyrekcją prof. Mirosławy Knapik, który przedstawił repertuar złożony z polskich pieśni chóralnych w opracowaniu najbardziej cenionych twórców tego gatunku: Stanisława Wiechowicza, Romualda Twardowskiego oraz Józefa Świdra.

Druga część wieczoru należała do szczególnych bohaterów koncertu - jak co roku byli nimi wybrani maturzyści, którzy mieli okazję sprawdzić się w roli solistów wraz z towarzyszącą im Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Szymona Bywalca.

Radosław Wieczorek, z klasy gitary p. Franciszka Wieczorka, wprowadził słuchaczy w muzyczny świat J. Rodrigo. Następnie flecistka Ada Orlikowska, przygotowana przez p. Małgorzatę Komorowską, wykonała wirtuozowską Fantazję na tematy z Carmen autorstwa F. Borne'a. W nieco przekornej i „rozrywkowej” aurze zabrzmiały Biscuits na perkusję i orkiestrę J. Henze'go, zagrane przez ucznia p. Krzysztofa Jaguszewskiego, Jakuba Radwańskiego. Jako ostatnia wystąpiła Sara Wienczek. Uczennica p. Marka Andryska wykonała z kolei jedną z najbardziej znanych i cenionych pozycji w literaturze akordeonowej - Five Tango Sensations A. Piazzoli.

Koncert doroczny zamknął występ szkolnej orkiestry. Zespół w ramach swojej prezentacji wykonał dwa Utwory na orkiestrę autorstwa Aleksandra Fijołka (świetna kompozycja napisana przez tegorocznego maturzystę zaimponowała wszystkim dojrzałością formy oraz intrygującą instrumentacją) oraz wybrane części z suity Alladyn duńskiego kompozytora Carla Nielsena, która w interpretacji młodych symfoników zabrzmiała niezwykle efektywnie.

Ostatnia z kompozycji dostarczyła silnych wrażeń nie tylko słuchaczom, ale nade wszystko – uczniom ostatnich klas, dla których Alladyn był ostatnią kompozycją wykonywaną przez nich jako członków szkolnej orkiestry. Tym samym w imieniu społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy im za sześcioletnie zaangażowanie, a na czas przygotowań do zbliżających się egzaminów dyplomowych - spokoju i motywacji!

Agnieszka Nowok

28 XI 2014

W życiu kulturalnym Śląska, które w uczniowskich trendach skupia się jak w soczewce, nie sposób pominąć czy lekceważyć niektórych zjawisk artystycznych i kulturalnych. Jednym z takowych, do których należy przyłożyć szczególną wagę jest muzyka jazzowa. Cieszy się ona w szkole ogromną popularnością i jest tu uprawiana zarówno oficjalnie jak i amatorsko od wielu lat. Wychodząc na przeciw tym uczniowskim zainteresowaniom dyrektor Stańczyk wyszła z wyjątkową inicjatywą. W piątek 28 listopada 2014 r. w szkole miało miejsce spotkanie ze światowego sławy pianistą jazzowym, Adamem Makowiczem. Przed południem cała społeczność szkolna zgromadzona tłumnie w Sali Koncertowej miała okazję wysłuchać rozmowy z mistrzem prowadzonej przez panią dyrektor i jednego z nauczycieli, Marka Ciepierskiego. Artysta opowiadał chętnie o swoim burzliwym życiu i wyjątkowej edukacji muzycznej, choć w jednym aspekcie bardzo bliskiej zgromadzonej młodzieży, gdyż przez dwa lata był on uczniem Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Po rozmowie pianista zgodził się wystąpić z krótkim, ale jakże wspaniałym recitalem, w czasie którego zaprezentował swoje oszałamiające improwizacje. Dla nas szczególnie cenną była ta na temat walca skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmu „Ziemia obiecana”, opatrzona specjalną dedykacją dla nauczycieli i młodzieży naszej szkoły, a przygotowana w związku z niedawnym świętem nadania imienia Wojciecha Kilara ZPSM w Katowicach. Po przerwie odbyły się trwające do wieczora warsztaty improwizacji jazzowej, prowadzone przez mistrza, które zostały zorganizowane przy współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach. Brali w nich czynny udział wykładowcy Instytutu Jazzu (jak dziś nazywa się spadkobierca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach): Adam Buczek i Dariusz Ziółek, a także studenci oraz uczniowie i nauczyciele ZPSM.
M. C.

5-7 XI 2014

W dniach 5-7 listopada 2014 roku w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zorganizowano Seminarium na temat „Saksofon w muzyce”.
Celem seminarium było pokazanie możliwości i roli saksofonu jako instrumentu solowego i zespołowego w różnych gatunkach muzyki.
Na seminarium składały się wykłady tematyczne, koncerty, wystawy oraz I Śląski Konkurs Saksofonowy.
Sprawozdanie z seminarium znajduje się w zakładce: Seminarium saksofonowe.

B. S.

13 X 2014

20-lecie istnienia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach to świetna okazja, aby tak ważna instytucja edukacyjna otrzymała swojego patrona. Wybór nauczycieli, uczniów i rodziców padł na jednego z najbardziej znanych na świecie kompozytorów polskich, absolwenta naszej szkoły Wojciecha Kilara. W uroczystości nadania imienia, która odbyła się w sali ZPSM w Katowicach o godzinie 11, udział wzięli znamienici goście oraz społeczność szkolna. Po odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" wystąpiły: Chór Dziecięcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. oraz Chór Dziewczęcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. wraz z orkiestrą pod dyrekcją Małgorzaty Buchty. Wykonały one Hymn POSM I st. oraz Bruno Coulais "Vois sur ton Chemin". Następnie głos zabrała Dyrektor ZPSM w Katowicach p. Bernadeta Stańczyk, która przedstawiła sylwetkę patrona szkoły. Po uroczystym odsłonięciu w obecności p. Marka Szymaszkiewicza - członka rodziny, popiersia Wojciecha Kilara autorstwa artysty plastyka Bogumiła Burzyńskiego, nastąpiło wręczenie nagród i odznaczeń nauczycielom naszego zespołu. Dekoracji dokonali: Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Wiktor Jędrzejec oraz Przewodniczący Sejmiku Śląskiego IV kadencji Andrzej Gościniak. Na sali obecni też byli m. in. biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. dr Marian Niemiec, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Matki Boskiej Piekarskiej ks. prałat Stanisław Noga , architekci: Aleksander Franta i Henryk Buszko oraz byli dyrektorzy ZPSM: Aleksander Warykiewicz i Stanisław Maliszewski. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w której wystąpili nauczyciele i uczniowie POSM I st. im S. Moniuszki oraz POSM II st. im K. Szymanowskiego. Wykonano m. in. utwory: Wojciecha Kilara, Claude'a Debussy, Carla Bohm'a, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz oraz specjalnie skomponowany na tę uroczystość utwór "Lux enim Mundi" Krzysztofa Łowca.

T. S.

13 X 2014

Uroczysty koncert z okazji nadania Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych imienia Wojciecha Kilara.
No i stało się - od dziś Zespół Państwowych Szkół Muzycznych ma swojego patrona. Uroczystości związane z nadaniem ZPSM imienia Wojciecha Kilara, w których przygotowanie zaangażowana była cała szkolna społeczność, miały swoje miejsce zarówno w budynku POSM II st. na Osiedlu Tysiąclecia, jak i w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Główna część artystyczna tego szczególnego przedsięwzięcia odbyła się wieczorem o godz. 18.00 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach (nota bene mieszczącej się przy Placu Wojciecha Kilara 1). W niezwykłej akustyce wypełnionej po brzegi sali koncertowej mieszczącej dokładnie 1780 osób, po odśpiewaniu hymnu państwowego na scenie pojawiła się prowadząca całą uroczystość Violetta Rotter-Kozera. Po swoim przemówieniu dyrektor ZPSM w Katowicach – Bernadeta Stańczyk wręczyła statuetki przedstawiające popiersie Wojciecha Kilara według projektu Bogumiła Burzyńskiego, a towarzyszyły tej ceremonii fanfary, będące fragmentem "Uwertury uroczystej" (2010 r.) Wojciecha Kilara grane przez zespół instrumentów dętych blaszanych POSM II stopnia. Statuetki otrzymały instytucje i osoby wspierające Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach: prof. Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej , starszy wizytator Jerzy Sieczka działający z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, NOSPR w Katowicach, Izabela Pomianowska, przedstawicielka rodziny Wojciecha Kilara oraz Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło sp. z o. o., głównego sponsora uroczystości. W dalszej części artystycznej połączone chóry POSM II st. i absolwentów przygotowane pod kierunkiem prof. Mirosławy Knapik i dr Aleksandry Maciejczyk oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego pod batutą Szymona Bywalca wykonały z kolei dzieła nowego patrona placówki. Zabrzmiały „Upstairs, downstairs” na dwa chóry dziewczęce i orkiestrę , „Orawa” w opracowaniu na trio akordeonowe i orkiestrę smyczkową oraz monumentalny „Exodus” na chór mieszany i orkiestrę. Cały koncert został z entuzjazmem i uznaniem przyjęty przez zgromadzoną publiczność, co zaowocowało bisem najbardziej efektownej części finałowej kompozycji...

Agnieszka Nowok

1 IX 2014

Jak co roku rozpoczęliśmy szkolne zmagania uroczystą akademią. Na początku Dyrektor Szkoły Bernadeta Stańczyk przywitała wszystkich oraz odczytała list Pani Minister Małgorzaty Omilanowskiej na inaugurację nowego roku szkolnego.
Następnie głos zabrali nasi goście. Jako pierwszy przemówił nestor polskiej architektury, projektant naszej szkoły i wielu innych wspaniałych budynków: Henryk Buszko. Opowiadał on o idei, która przyświecała mu przy projektowaniu gmachu Zespołu Szkół Artystycznych, wspominał też swojego partnera w pracy Aleksandra Frantę z którym przez lata tworzyli "architektoniczny duet". Córka tego ostatniego: prof. Politechniki Krakowskiej dr hab. Anna Franta nakreśliła obecnym zadania architektury oraz związek tej dziedziny sztuki z muzyką i pozdrowiła obecnych na sali, przekazując osobiste przesłanie ojca. Wszyscy: uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goście byli niezwykle wzruszeni tymi wystąpieniami i nagrodzili przemawiających burzliwymi oklaskami.
Na koniec w części artystycznej: wystąpił Jakub Stachura, który zaprezentował III. cz. "Sonaty na fortepian" Grażyny Bacewicz. Klasy szóste zaprezentowały natomiast trailer tegorocznej szopki.

T. S.

 

Back to top