26 V 2017

Kontemplacje i refleksje w auli Szabelskiego.
Sonatą organową Bolesława Szabelskiego w pięknej, zabytkowej auli noszącej imię kompozytora rozpoczął się 26 maja koncert inaugurujący III międzynarodowy konkurs kompozytorski "Patri Patriae" na utwór poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Sonatę Szabelskiego wykonał rektor uczelni prof. Władysław Szymański [...]. Program koncertu 26 maja wypełniły utwory laureatów nagrodzonych w poprzednich latach, a także wspomniana Sonata Szabelskiego oraz Hymn i aria jurora konkursów Aleksandra Lasonia. Dorobek laureatów prezentowały Kontemplacje na skrzypce solo Barbary Kaszuby, Kiololik na flet solo Pawła Hendricha, Góry mgłą złączone na gitarę solo Grzegorza Jurczyka, Przejście na orkiestrę smyczkową i dwie trąbki Nikodema Pospieszalskiego oraz Reflections concertino na klarnet i orkiestrę smyczkową Jose Luisa Gomeza Aleixandre'a. Kierownictwo artystyczne koncertu sprawowała inicjatorka Konkursu, prof. Felicja Bieganek, nauczycielka przedmiotów teoretycznych w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a gości przywitała i imprezę prowadziła Violetta Rotter-Kozera.
Tekst zaczerpnięty z nr 142 "Silesia Prezentuje".

20 IX 2016

20 września 2016 r. o godz. 10.00 Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa podpisał w obecności Bernadety Stańczyk, Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, akt notarialny przenoszący prawo własności do nieruchomości przy ul. Dąbrówki 9 w Katowicach w której mieści się Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Moniuszki na rzecz Skarbu Państwa. Dzięki temu, nasza szkoła uzyskała możliwość dalszego rozwoju ze względu na nowe pomieszczenia przejęte po Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podpisanie tego aktu spowodowało, że zakończyły się sukcesem wieloletnie starania p. dyrektor Stańczyk o przejęcie całego budynku, dzięki czemu będzie można, zgodnie z prawem rozpocząć prace remontowe i przystosowawcze przewidziane dla POSM I st.

1 IX 2016

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.
Specjalne życzenia dla wszystkich uczniów przekazała pani dyrektor Bernadeta Stańczyk, parafrazując słowa umieszczone na laurce - prezencie od uczennicy klasy pierwszej POSM I st. im. S. Moniuszki w Katowicach: "KOCHAM SZKOŁE <3 SZKOŁA Z ZTYTOM PRZEDSZKOLE Z ZABWĄ". Kochamy szkołę! Kochamy gwiazdy! W przedszkolu jest zabawa, a w szkole tyta. Jak mawiał Forrest Gump, bohater powieści Winstona Grooma i jej ekranizacji z 1994 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa: „Życie jest jak pudełko czekoladek – Nigdy nie wiadomo co Ci się trafi.”
W części artystycznej uroczystości wystąpił absolwent szkoły Tymoteusz Bies wykonując wybrane Preludia z op. 28 Fryderyka Chopina.