Kronika ważnych wydarzeń szkolnych

przygotowywana przez Tomasza Stańczyka

2. września 2019 r. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
9.00 - Msza święta w kościele rzymskokatolickim p. w. Matki Bożej Piekarskiej przy ul. Ułańskiej 13
10.30 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w budynku POSM II st. przy ul. Ułańskiej 7B
Na koniec spotkanie w klasach z wychowawcami.
Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w części artystycznej, wystąpił kwartet smyczkowy instrumentów historycznych Quartetto Nero:
Agata Habera - skrzypce historyczne
Paulina Woś - skrzypce historyczne
Anna Wieczorek - altówka historyczna
Katarzyna Cichoń - wiolonczela historyczna
W programie:
Stanisław Moniuszko (1819-1872) – Kwartet smyczkowy d-moll nr 1
I Allegro agitato
II Andantino
III Scherzo
IV Finale. Un ballo campestre e sue consequenze. Allegro assai

1. października 2019 r.  o godz. 17.00 w sali  koncertowej ZPSM im. W. Kilara w Katowicach, ul. Ułańska 7B  odbyła się: GALA JUBILEUSZOWA (szczegóły w zakładce: Jubileusz http://2st.zpsm.edu.pl/jubileusz oraz Galeria: http://2st.zpsm.edu.pl/galeria)

24. października 2019 r. gościł w naszej szkole wykładowca Akademii Muzycznej z Wrocławia – dr hab. Paweł Hendrich. Kompozytor poprowadził warsztaty dotyczące roli komputerów we współczesnym procesie tworzenia muzyki. Przedstawił własny punkt widzenia na rolę matematyki w muzyce oraz opisał założenia autorskiej aplikacji Linearis, która pozwala liczbowo ująć poszczególne parametry dźwięku. Mieliśmy też okazję zapoznać się z partyturami i posłuchać fragmentów twórczości kompozytora. Wydarzenie przygotowali nauczyciele sekcji ogólnomuzycznej, którzy również uczestniczyli w warsztatach.
Maciej Łoś

21-25. października 2019 r. W naszej szkole odbyła się akcja "Czytaj z nami - muzykami" w której nauczyciele POSM II st., łącznie z panią dyrektor Bernadetą Stańczyk, w ustalonym wspólnie czasie, czytali codziennie przez 10 minut, uczniom wszystkich klas. Akcja spotkała się z bardzo dobrym odbiorem słuchających i silnym zaangażowaniem pedagogów różnych specjalności, uczestniczącym w tym projekcie edukacyjnym.

Tomasz Stańczyk

5. grudnia 2019 r. W Sali Koncertowej naszej szkoły odbyło się „spotkanie z MOZ-ARTem”. Na początku było słowo o muzyce wraz z prezentacją multimedialną o twórczości Mozarta na jego ulubione instrumenty, na których grał przez całe życie, oraz o instrumentach, które Mozart lubił, choć sam na nich nie grał, a także o instrumentach, za którymi nie przepadał… Prelekcję zaprezentowała Agnieszka Werschner, która następnie z uczniami szkoły zagrała Koncert A-dur KV 488. Zabrzmiał fortepian marki Bechstein i koncert w opracowaniu na fortepian i kwintet smyczkowy w składzie: Piotr Bywalec – I skrzypce, Klara Klepacz – II skrzypce, Dorota Malmor – altówka, Julia Pasternak – wiolonczela, Jacek Burzyk – kontrabas. Koncert odbył się 5 grudnia, w rocznicę śmierci Mozarta.

13. lutego 2020 r. Koncert doroczny.
SALA KONCERTOWA ZPSM IM.W. KILARA W KATOWICACH
WYKONAWCY:
CHÓR ŻEŃSKI POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach
DYRYGENT - MIROSŁAWA KNAPIK
MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO
DYRYGENT – WOJCIECH WANTULOK
SOLIŚCI:
BARTOSZ JAŁOWIECKI Z KLASY TRĄBKI RAFAŁA DUDKA
DOMINIKA BOJANOWSKA Z KLASY WIOLONCZELI MARKA SZOPY
NICOLE BRONDER Z KLASY SKRZYPIEC ADAMA WAGNERA
KAJA MORAWIEC Z KLASY FLETU MAŁGORZATY KOMOROWSKIEJ
W PROGRAMIE M. IN. UTWORY: E. GRIEGA, S. MONIUSZKI, P. FIALI, J. ŚWIDRA, S. WIECHOWICZA, L. VAN BEETHOVENA, J. HAYDNA, E. ELGARA, S. PROKOFIEWA, C. CHAMINADE, M. KARŁOWICZA

25. lutego 2020 r. "Stańczyk zaprasza na spektakl".  Spektakl muzyczny w wykonaniu pedagogów, uczniów i absolwentów POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W spektaklu wystąpili m. in. Dominika Barabas, Daniel Cebula-Orynicz, Jakub Borgiel, Grzegorz Głowacki, Marcin Kusek, Śląski Kwartet Puzonowy, Kwintet dęty "Burning Brass", orkiestra dęta pod dyrekcją Tomasza Soswy. Prowadzenie koncertu: Katarzyna Majerczyk i Jakub Kuzynin.