baner_szkola
baner_szkola_jubileusz2
baner_szkola_jubileusz
baner_szkola_kontakt
baner_szkola_cello1

23 V 2018

"ŚRODA MŁODYCH" KONCERT JUBILEUSZOWY
KONCERT JUBILEUSZOWY POSM II ST. IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO W KATOWICACH 

Sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Środa, 23 maja 2018 | godz. 19:30 

PROGRAM

Zygmunt Noskowski – Pieśń majowa op. 12 nr 1 oraz Kwiatek górski op.12 nr 2

Chór żeński POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Ewa Wojakowska (fortepian)

Mirosława Knapik (dyrygent) 

Karol Szymanowski - Etiuda b-moll op. 4 nr 3 w opracowaniu Grzegorza Fitelberga

Mieczysław Karłowicz - Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10 cz. III Pieśń o wszechbycie

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego

Maciej Tomasiewicz (dyrygent) 

Feliks Nowowiejski – Opera Legenda Bałtyku akt II (wersja koncertowa)

Chór dziewczęcy POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Chór żeński POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Chór męski POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Maciej Tomasiewicz (dyrygent)

Przygotowanie sekcji instrumentów dętych: Kazimierz Pamuła

Przygotowanie chórów: Mirosława Knapik, Aleksandra Maciejczyk 


16 III 2018

Festiwal Wyobraźni Muzycznej mYear 2018 zakończył się niezwykłym sukcesem naszej szkoły. Po trzech dniach zmagań z dyktandami i nietypowymi zagadkami słuchowymi – delegacja z Szymanowskiego zajęła we Wrocławiu wszystkie szczeble podium! Maciej Seget zajął (ex aequo) miejsce pierwsze, drugie przypadło Olivii Bujnowicz, a trzecie – (ex equo) zdobyła Oktavia Bujnowicz. Gratulujemy uczniom oraz nauczycielom: Bożenie Sładek oraz Maciejowi Łosiowi.


3 X 2017

W dniu 135 rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego odbyła się uroczysta Inauguracja Jubileuszu 80-lecia Liceum Muzycznego w Katowicach.

Zaproszeni goście:
Przedstawiciele MKiDN:
Danuta Podgórska - Naczelnik CEA
Wizytator Ewelina Wilburg- Marzec
Przedstawiciele Wojewody Śląskiego:
Magdalena Szewczuk-Szturc - Dyrektor Wydziału Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

26 V 2017

Kontemplacje i refleksje w auli Szabelskiego.
Sonatą organową Bolesława Szabelskiego w pięknej, zabytkowej auli noszącej imię kompozytora rozpoczął się 26 maja koncert inaugurujący III międzynarodowy konkurs kompozytorski "Patri Patriae" na utwór poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Sonatę Szabelskiego wykonał rektor uczelni prof. Władysław Szymański [...]. Program koncertu 26 maja wypełniły utwory laureatów nagrodzonych w poprzednich latach, a także wspomniana Sonata Szabelskiego oraz Hymn i aria jurora konkursów Aleksandra Lasonia. Dorobek laureatów prezentowały Kontemplacje na skrzypce solo Barbary Kaszuby, Kiololik na flet solo Pawła Hendricha, Góry mgłą złączone na gitarę solo Grzegorza Jurczyka, Przejście na orkiestrę smyczkową i dwie trąbki Nikodema Pospieszalskiego oraz Reflections concertino na klarnet i orkiestrę smyczkową Jose Luisa Gomeza Aleixandre'a. Kierownictwo artystyczne koncertu sprawowała inicjatorka Konkursu, prof. Felicja Bieganek, nauczycielka przedmiotów teoretycznych w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a gości przywitała i imprezę prowadziła Violetta Rotter-Kozera.
Tekst zaczerpnięty z nr 142 "Silesia Prezentuje".

25-26 VI 2016

SPARTAKIADA 4 NATIONS

W ramach międzynarodowego Festivalu 4 Nation organizowanego w dniach 25-26 czerwca 2016 r. odbyła się impreza sportowo-rekreacyjna dla około 100 uczniów i nauczycieli czterech szkół artystycznych z krajów Grupy Wyszehradzkiej: z Bratysławy (Słowacja), Budapesztu (Węgry), z Pragi (Republika Czeska) oraz z Katowic (Polska).
Spartakiada odbyła się na boisku „orlik” przy budynku Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych ul. Ułańska 7b w Katowicach. Zmagania sportowe młodzieży i nauczycieli rozpoczęła o godz. 10.00 wspólna rozgrzewka w rytmie muzyki. O godz. 10.30 uczestnicy przystąpili do rywalizacji w takich konkurencjach jak: skok w dal z miejsca, rzut piłką koszykową z miejsca do kosza tzw. (rzut osobisty), strzały piłką nożną do specjalnie przygotowanej bramki z oznaczonymi strefami i punktacją, skoki drużynowe na skakance, próba zręcznościowa – rzut woreczkiem gimnastycznym do wyznaczonego celu. W ramach przeprowadzanych prób sprawnościowych uczniowie mieli także do dyspozycji boisko do gry w siatkówkę plażową oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w grze w piłkę nożną.
Zakończenie i podsumowanie spartakiady odbyło się w auli szkoły muzycznej, gdzie zostały rozdane puchary, medale i nagrody rzeczowe dla uczestników.

11 VI 2015

Sukces uczniów w VIII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Europejskiej

Anna Makosz z kl. IIIA zajęła I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Prywatne Gimnazjum „Amicus” w Katowicach. Z towarzyszeniem instrumentów (Jakub Borgiel – gitara, Dominik Pham Van – akordeon, Michał Ryguła – gitara basowa, Olaf Rykała – perkusja) zaprezentowała austriacką piosenkę „Zum Jodeln muss ich Berge seh’n”. Zaraz za nią uplasowała się Joanna Garbacz z kl. IA, która za wykonanie piosenki „People help the people” otrzymała II nagrodę. Wszystkim wykonawcom i laureatom z naszej szkoły, którzy stanęli do rywalizacji z 25 wykonawcami ze szkół całego województwa, serdecznie gratulujemy!

18 I 2014

Doroczny Koncert Uczniów, prezentujący efekty półrocznej pracy dużych szkolnych zespołów - chóru żeńskiego i Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, jest również jedną z okazji, aby zaprezentować najlepszych instrumentalistów z klas maturalnych. W tym semestrze do roli solistów koncertu przygotowywali się:
Jakub Muras z klasy saksofonu Bernarda Steuera, Rafał Gudyka z klasy fortepianu Piotra Sałajczyka i Anna Cierpisz z klasy wiolonczeli Marka Szopy.
Koncert odbył się 18 stycznia 2014 roku o godz. 17 w sali koncertowej POSM II st.

„Dziecięce Spotkania Muzyczne”

Cykl „Dziecięce Spotkania Muzyczne”, prowadzony przez prof. Mirosławę Knapik, dr Aleksandrę Maciejczyk oraz mgr Monikę Kijonkę w roku szkolnym 2012/2013 obejmował 4 koncerty:
2 października 2012, 30 stycznia 2013, 4 marca 2013 oraz 11 czerwca 2013 roku.
W koncertach aktywnie brały udział zespoły i soliści pod opieką profesorów: prof. Mirosławy Knapik, dr Aleksandry Maciejczyk, mgr Moniki Kionki, dr. Krzysztofa Jaguszewskiego, mgr. Rafała Dudka, mgr. Bernarda Steuera, mgr. Marka Kowalskiego, mgr. Macieja Niewiary, mgr. Łukasza Syrnickiego oraz mgr. Marka Łukaszczyka.
Młodzi melomani z katowickich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przedszkoli mogli zaznajomić się z brzmieniem chórów: żeńskiego, męskiego oraz dziewczęcego, jak również poznać brzmienie trąbki solo, saksofonu solo, oktetu saksofonowego, duetu oraz zespołu perkusyjnego, kwartetu oraz kwintetu klarnetowego, kwartetu smyczkowego, dętego zespołu kameralnego. Mieli także okazję nie tylko usłyszeć muzykę, ale ją zobaczyć w formie interpretacji ruchowo-przestrzennych w wykonaniu zespołów rytmiki z wydziału rytmiki.

Back to top