Biblioteka godziny otwarcia

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek 10.00 - 15.00 
wtorek 10.00 - 16.00
środa 10.00 - 13.00
czwartek 10.00 - 15.00
piątek 10.00 - 16.00

kontakt: biblioteka@zpsm.edu.pl

"Wieczór konesera poświęcony Aloysiusowi Bertrandowi i jego książce Nocny Kasper"

Wieczornica zorganizowana przez Tomasza Stańczyka we współpracy z Bernadetą Stańczyk i Maciejem Łosiem: 20 grudnia 2017 r. o godz. 17 w sali kameralnej POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

SPRAWOZDANIE

20 grudnia 2017 r.  w sali kameralnej POSM II st. im. K. Szymanowskiego odbyła się wieczornica poświęcona twórczości francuskiego romantyka I połowy XIX w. Aloysiusowi Bertrandowi. W jej trakcie Bernadeta Stańczyk, która zastąpiła swojego chorego męża - pomysłodawcę, organizatora i autora scenariusza imprezy -Tomasza Stańczyka, odczytała przygotowany przez niego tekst: "Życie i twórczość Aloysiusa Bertranda na podstawie wstępu Jacka Trznadla do przetłumaczonego przez niego "Nocnego Kaspra".

Po wystąpieniu Bernadety Stańczyk głos zabrał Maciej Łoś, który przedstawił historię powstania utworu muzycznego: "Gaspard de la nuit" który pod wpływem twórczości Aloysiusa Bertranda skomponował Maurice Ravel. W dalszym ciągu wystąpienia, przedstawił on sylwetkę pianisty Łukasza Mikołajczyka - absolwenta naszej szkoły.

Kolejnym punktem wieczornicy było odczytanie przez Andrzeja Warcabę, wybitnego aktora Teatru Śląskiego w Katowicach: poematu "Ondyna" A. Bertranda. Po nim I część suity M. Ravela zagrał Łukasz MIkołajczyk. W tle, w zaciemnionej sali, na ekranie pojawił się film przygotowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Kolejne części tj. "Szubienica" i "Skarbo" przebiegły w podobny sposób.

 

Back to top