Biblioteka godziny otwarcia

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek 10.00 - 15.00 
wtorek 10.00 - 16.00
środa 10.00 - 13.00
czwartek 10.00 - 15.00
piątek 10.00 - 16.00

kontakt: biblioteka@zpsm.edu.pl

Sprawozdanie z wyjazdu z kołem teatralno-recytatorskim i innymi zainteresowanymi uczniami do Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz ze spotkania z Aleksandrem Spyrą - kustoszem i założycielem muzeum i Izby u Telemanna

 W środę 19 marca 2014 roku, piszący te słowa wraz z Maciejem Łosiem i piętnaściorgiem uczniów, odwiedziliśmy Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie. Od dziesiątej zwiedzaliśmy jedyną w kraju, stałą ekspozycję dokumentującą początki i rozwój prasy regionu oraz dzieje drukarstwa śląskiego.

Na piętrze muzeum znajduje się Izba u Telemanna, kameralna salka z wystawą cennych, dawnych i ludowych śląskich instrumentów muzycznych. Wśród najważniejszych eksponatów, wyróżnia się pozytyw z 1783 roku nad którym pieczę sprawuje profesor Julian Gembalski. W otoczeniu pięknych, starych przedmiotów, wysłuchaliśmy wykładu Aleksandra Spyry - znawcy folkloru i kultury ludowej, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga. Ten "najlepszy muzyk wśród plastyków i najlepszy plastyk wśród muzyków", inicjator m. in. "Spotkań pod Brzymem", "Wieczorów u Telemanna" czy "Dialogów Muzyki i Poezji Plesna Civitas" w barwny sposób wprowadził nas w świat muzycznych tradycji Górnego Śląska. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelegenta a na koniec za zgodą p. Aleksandra, mogliśmy popróbować gry na utrzymanych w świetnym stanie, starych instrumentach.

Spyra_pszczyna
Spyra_pszczyna2

Tomasz Stańczyk

Back to top